«

»

Sty 11

Zwyrodnienie stawów – w jaki sposób zapobiegać i leczyć tą niewygodną dolegliwość?

Przypadłość zwana zwyrodnieniem stawów to bardzo przykra i znacznie redukuje funkcje ruchowe osoby chorej. Zapewne z tej przyczyny osoba cierpiąca na to schorzenie uzyskuje orzeczenie o inwalidztwie.
Aberracja degeneracji i syntezy chrząstki stawowej ma źródło biologiczne bądź mechaniczne. Według danych statystycznych, w Polsce cierpi na tą przypadłość ok. 2 miliony* osób.Choroba dotyczy przeważnie stawów kręgosłupa, biodrowych i kolanowych.

Zwyrodnienie stawów (czytaj na może mieć różne powody, np. wady wrodzone, przeciążenie stawów, sędziwy wiek, nadwaga, urazy, mikrourazy, zaburzenia na tle neurologicznym, bądź przeciążenie stawów podczas treningów.
Stawy, dolegliwości
Autor: Synocrom
Źródło: Synocrom

Jakie objawy informują o zwyrodnieniu stawów?Pierwszym sygnałem są z pewnością kłopoty z rozruszaniem stawów po długim przebywaniu w jednej pozycji. Oprócz napięcia mięśnimoże występować uczucie zesztywnienia i odgłosy „strzelania” . W fazie rozwojowej zesztywnienia stają się coraz silniejsze, a ból dokuczliwszy. U osób starszych najczęściej dotyczą stawów bioder i rąk. Oprócz silnego bólu mogą wystąpić znaczne zniekształcenia kości palców oraz części śródstopia.

Jeżeli myślisz, że dane w sieci nie są pełne, to przejdź do linku, gdzie odnajdziesz dokładniejsze omówienia zagadnień – odsyłacz znajduje się tutaj.

Jak chronić się przed zwyrodnieniem stawów?W profilaktyce, bez względu na wiek, należy zadbać jednakowo o kondycję fizyczną jak i zbilansowaną dietę. Zbyt dużą wagę należy zrzucić, natomiast osoby prowadzące siedzący tryb życia np. pracując przy komputerze, powinny pamiętać o regularnym ruchu, a także gimnastykować dłonie i palce. W codziennej diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce bogate w karoten i witaminę C. Zapobiega ona patologicznym zmianom w kościach. Ryzyko zmian chorobowych obniżają również zielone warzywa i owoce, takie jak: mango, papaja.

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie stawów?
Polega ono głównie na odciążeniu miejsc chorych, stosowaniu ćwiczeń rozluźniających o raz uśmierzaniu bólu. W sprzedaży dostępne są także medykamenty, które pomagają w odbudowie uszkodzonej chrząstki, a także działają przeciwzapalne i przeciwbólowo , np.: Reumaherb – jest to preparat pochodzenia roślinnego, na bazie wyciągu z diabelskiego pazura, jeżówki i wiązówki o którym czytaj tutaj
__
* źródło: