«

»

Lip 21

Serce jak dzwon

Serce posiadamy tylko jedno. chociaż podatne na życiowe problemy, do jakich zaliczyć można schorzenia, jak i zawody sercowe, bije w najlepsze i nie planuje przystopować. Co jednak, kiedy coś zaczyna się wydarzać, coś co nas niepokoi, coś nienaturalnego, zagrażającemu naszemu poczuciu bezpieczeństwa? początkowo zastosowujemy własne znane sposoby: ziółka na ukojenie, trochę ruchu, gdy to nie skutkuje z trwogą łapiemy się za serce i idziemy do specjalisty – kardiologa.

szpital
Autor: Serge Tanet
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ma żartów i przenigdy nie było. Od zawsze serce było stawiane w centralnej części, jako najistotniejszy człowieczy organ. przypominają to na przykład ścienne malunki z epoki kamienia. Już także Grecy, Rzymianie czy Chińczycy aktywnie pasjonowali się tym tematem. Seneka odnotował, że ból w sercu nie jest normalny, jak w pozostałych przypadłościach. Jeśli zaś idzie o serce powinno się liczyć się z ewentualnością zgonu. Kardiologia, jako nowoczesna nauka powstała w roku 1628. wydarzyło się to po opublikowaniu dzieła o wykryciu obiegu krwi, które odnalazł Willam Harvey.

Prawdziwy czas leczenia wad serca, jak się okazało, przyszedł w XX wieku. Jeszcze na początku tego wieku schorzenia sercowo-naczyniowe odpowiadały za mniej niż 10% śmierci na świecie, lecz już pod koniec 20. wieku ta liczba mocno się zmieniła – w krajach przemysłowych było to mniej niż 50%, a w krajach rozwijających się 25%. Jak wytłumaczyć tę zmienność? Tłumaczono ją niższym istnieniem deficytu jedzenia, oraz zmniejszeniem plagi schorzeń infekcyjnych. Coś jednakże za coś, skoro ubyły te trudności to od razu pojawiły się kolejne – wzrost długości życia to jednocześnie podwyższona zapadalność i śmiertelność na choroby sercowo-naczyniowe.

W Polsce uzmysłowienie, jak serce jest istotne stale rośnie. Pod naciskiem obywatelskich, wzorów przybywających z zachodu przewartościowujemy własne przyzwyczajenia żywieniowe i tryb spędzania czasu. Te dwie bowiem sfery mają ważne znaczenie dla naszego serca. I najkorzystniej rzucić kopcenie papierosów i nie nadużywać napojów wyskokowych, bo tego typu powszechne i niezdrowe metody zabijania niepokoju do niczego nie prowadzą, a stres jeszcze bardziej maksymalizują. właściwa dieta to lepsza praca serca, podobnie ma to miejsce z działalnością fizyczną: czym więcej ruchu, ćwiczeń, tym lepsza prognoza dla naszego serca. W niepamięć odeszły czasy, gdy na widok truchtającego człowieka wszyscy pukali się w głowę albo zastanawiali się, co ten człowiek robi – goni go ktoś czy jakiś wariat…

obecnie w dużych ośrodkach miejskich, nie tylko w Warszawie, lecz i we Wrocławiu, w Gdańsku (kardiolog z Gdańska) czy Krakowie ludzie biegają w najlepsze. Nie tylko młodzież, też ci w średnim wieku. To obiecujący znak, że nadeszła nowa era – dbania o najcenniejszy dar – serce (zainteresuj się http://inmed24.pl/aparaty-ekg-c1).