«

»

Wrz 11

Kiedy zwykle można liczyć na pomoc endokrynologa?

Obecne tempo życia jest nierzadko jednym z bodźców, które mogą powodować wszelkiego rodzaju kłopoty ze zdrowiem. Warto jednak być świadomym, że duża liczba bolączek, za które standardowo oskarżamy przepracowanie bądź nerwy, może mieć podłoże hormonalne. Mnóstwo osób skarży się np. na nerwowość czy huśtawkę nastrojów – po gruntownym zbadaniu przez doświadczonego lekarza okazuje się jednak, że te symptomy powodowane są właśnie przez wadliwe funkcjonowanie gruczołów. Nie można jednak za wszelkie kłopoty ze zmęczeniem lub utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie dolegliwości mogą mieć mnóstwo innych przyczyn – żeby jednak mieć świadomość, w jakich wypadkach rola hormonów jest znacząca, warto pamiętać o najczęściej spotykanych symptomach zewnętrznych, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

usg
Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej popularnych problemów, które może powodować zła praca hormonów, jest dosyć szybki spadek bądź wzrost wagi ciała.

Jeżeli intryguje Cię ciąg dalszy (https://www.smedica-wroclaw.pl) tego wpisu zapraszamy do kolejnego tekstu, który przygotowaliśmy dla Ciebie pod podanym linkiem. Tam rozproszymy wszelkie Twoje wątpliwości.

Objaw ten można niestety przeoczyć, gdyż dużo osób prowadzi niesystematyczny tryb życia i często zmienia masę ciała, na dodatek ogromne znaczenie ma w takim wypadku stres czy pozostałe choroby, które również mogą mieć ten sam objaw. Można domniemywać, że hormony są przyczyną sprawczą w szczególności wtedy, kiedy poza kłopotem z wagą pojawiają się inne dolegliwości, które poprzednio nas nie dotyczyły, takie jak osłabienie włosów, nadmierna potliwość, zmienne nastroje, czy większa nerwowość link do strony.

Jeśli zaobserwujemy kilka z przytoczonych objawów, wtedy najlepszym lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli specjalista zajmujący się zaburzeniami działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z najistotniejszych problemów, na które może narażona być osoba chora, jest zwykle to, że ona sama błędnie upatruje źródło niedomagania nie w zaburzeniu hormonalnym, a w zaburzeniach natury psychicznej. Podejrzenia te są powodowane faktem, że dużo objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak i psychicznej (jak depresja, obniżone libido, trudności ze skupieniem, osłabienie pamięci, zbyt twardy bądź zbyt płytki sen). Żeby uniknąć kłopotów związanych z fałszywym rozpoznaniem choroby nie powinno się zwlekać, lecz pójść do eksperta – fatalnym rozwiązaniem będzie odwlekanie wizyty u lekarza.