«

»

Sty 15

Działania niepożądane lekarstw

Powracamy z apteki z przepisanym przez medyka farmaceutykiem, siadamy w fotelu z kawą i zaczynamy czytać ulotkę . Uwagę natychmiast przyciągają liczne skutki uboczne, co każe nam zastanowić się czy w ogóle dobrze jest ten specyfik przyjmować, czy skutki uboczne nie będą gorsze od naszego schorzenia.

tabletki
Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com
Badania menedżerów reklamy pracujących w firmach farmaceutycznych wykazują, iż najdokładniej studiowaną przez chorych częścią ulotki załączonej do lekarstwa są metody stosowania jak też potencjalne oddziaływania niepożądane następujące w trakcie terapii. Znana reguła wynikająca z obserwacji zachowań chorych przez doktorów mówi, iż im więcej skutków niepożądanych zawiera ulotka, tym bardziej pacjenci obawiają się przyjmować dany preparat, natomiast ci najbardziej czuli natychmiast odczuwają przynajmniej parę z wyszczególnionych w ulotce niedyspozycji.

Czy interesuje Cię ta tematyka? Jeżeli tak to, przejrzyj witrynę (https://maxhemp.pl/magnez/), a odnajdziesz w tamtym miejscu wiele nadzwyczajnych danych, które wciągną Cię zupełnie.

Tymczasem boimy się na wyrost, gdyż nikt nigdy nie udowodnił, iż każde z tych skutków niepożądanych wynikających ze stosowania danego farmaceutyku musi wystąpić u wszystkich chorych. Jeśli więc przeczytamy w ulotce, że w czasie terapii mogą się pojawić na przykład zawroty głowy, wymioty, wstrząs anafilaktyczny czy jeszcze dalsze niedomagania, to najczęściej w praktyce albo nie wystąpi żadne z nich, albo wystąpi jedno działanie uboczne, i to przeważnie w postaci łagodnej.

suplementy
Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Tutaj nasuwa się pytanie, z jakiego powodu wytwórcy farmaceutyków straszą nas działaniami ubocznymi pojawiającymi się incydentalnie? Z paru przyczyn. Przede wszystkim zmusza ich do tego prawo farmaceutyczne, zarówno to wydane w postaci zarządzeń Unii Europejskiej, jak też nasze krajowe wynikające z interpretacji regulacji ministra zdrowia. Poza tym, wzmiankując o każdych ewentualnych działaniach ubocznych, wytwórca ochrania się przed konsekwencjami procesów prawnych, które wytoczyliby mu pacjenci gdyby medykament im zaszkodził (a nie byłoby nic na ów temat w ulotce).
Trzeba sprawdzić ulotkę załączoną do lekarstwa, ale nie powinno się popadać w skrajności.

Jeśli szukasz równie ciekawych informacji na to zagadnienie, znajdziesz je z pewnością pod tym linkiem, zatem nie wahaj się tylko kliknij tu.

Nie możemy doszukiwać się u siebie wszystkich działań niepożądanych, ale też nie wolno ignorować ostrzeżeń i łykać jakichś specyfików jak cukierków tylko dlatego, iż są one osiągalne bez recepty (czyli w potocznym i zazwyczaj mylnym rozumieniu – z całą pewnością zupełnie bezpieczne).