«

»

Paź 14

Czym jest AED i dlaczego wszyscy powinniśmy potrafić z niego korzystać?

Defibrylatory AED to przyrządy, które mogą ratować ludzkie życie przez przywrócenie akcji serca. Kosztują one kilka tysięcy złotych oraz są ogólnie udostępniane w dużej ilości miejsc użyteczności publicznej.

Użytkowanie takich sprzętów opiera się na wykonywaniu dyktowanych przez AED poleceń, polegających m.in. na właściwym masażu klatki piersiowej. Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem jest osobiste zapoznanie się z takim urządzeniem i wykonanie kilku ćwiczeń. Służą do tego defibrylatory do przeprowadzania treningów oraz zawierają one elektrody szkoleniowe. Do otrzymania styczności pomiędzy elektrodami, obligatoryjny jest specjalistyczny adapter. Prowadzi to do następnego etapu w czasie wykonywania reanimacji. Niektóre trenażery mają ponadto pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu możliwe jest bardziej realistyczny trening bez konieczności używania zewnętrznego adaptera. Kolejną zaletą jest swoboda w używaniu fantomów. Dotąd wymagane było używanie tych z wewnętrznym adapterem.

Siła
W takim defibrylatorze szkoleniowym jest możliwa m.in. symulacja przypadkowego odklejenia elektrody przez ratownika. Dostępnych jest ponadto dużo innych scenariuszy, które w praktyce mają przygotować użytkownika prawdziwego defibrylatora do właściwego postępowania w bardzo stresującej sytuacji. Kursy dotyczące obsługiwania tego typu sprzętów, mogłyby być prowadzone np. przez ratowników medycznych. Takie elektrody szkoleniowe są sprzedawane w wersjach dla dzieci i dla osób pełnoletnich w cenie ok. 100 zł.

Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na wytwórcę danego defibrylatora a nabyć je można by w dowolnym sklepie ze sprzętem medycznym, choćby na nasze zamówienie.